Czym są dygestoria chemiczne?
W laboratoriach stosowane są specjalistyczne instalacje wentylacji oraz odprowadzania oparów – ciężkich i lekkich, których część stanowią dygestoria, a także inne odciągi i wyciągi laboratoryjne – ogólne oraz miejscowe. Mają one za zadanie m.in. usuwać powstające podczas prowadzonych badań opary substancji chemicznych. Dygestoria stanowią część wentylacji technologicznej wywiewnej, która jest niezbędnym uzupełnieniem działania systemu wentylacji ogólnej i składa się na wymianę (bilans wentylacji) powietrza w pracowni. Wyjaśniamy, czym dokładnie są dygestoria chemiczne i jaką funkcję pełnią.
Co to jest dygestorium chemiczne?
Dygestorium jest komorą wentylacyjną, o charakterze odciągu miejscowego, dzięki której możliwe jest bezpieczne wykonywanie wielu prac laboratoryjnych. Dygestoria odprowadzają niebezpieczne dla zdrowia laborantów i specjalistycznej aparatury opary substancji chemicznych, parę wodną oraz pyły. Dygestorium chemiczne cechuje się specyficzną budową. To rodzaj przeszklonej szafy, która wyposażona jest w unoszoną na regulowaną wysokość przednią szybę. Dzięki niej laborant może wykonywać czynności manualne, a jego twarz oraz tors są właściwie chronione przed działaniem niebezpiecznych związków, w tym również w postaci odprysków i rozprysków. Oprócz funkcji pochłaniania powstających w czasie prac badawczych i analitycznych substancji chemicznych oraz innych szkodliwych produktów ubocznych dygestorium pełni jeszcze dwie ważne funkcje – chroni przed pożarem oraz wybuchem, który mogą spowodować łatwopalne gazy oraz poprawia komfort pracy w laboratorium, redukując drażniące zapachy i poprawiając komfort pracy przebywających w pomieszczeniach ludzi.
Jakie są rodzaje dygestoriów chemicznych?
Dgestoria chemiczne różnią się pod względem wielkości oraz mechanizmu pochłaniania szkodliwych substancji. Wyróżniamy dygestoria kanałowe oraz bezkanałowe, czyli dygestoria recyrkulacyjne. Dygestoria kanałowe są montowane na stałe, czyli wymagają podłączenia do przewodu wentylacyjnego, dzięki czemu szkodliwe opary usuwane są poza laboratorium. Dygestoria bezkanałowe to urządzenia mobilne, które nie wymagają podłączenia do przewodów wentylacyjnych. Oczyszczają one powietrze za pomocą specjalistycznych filtrów, dzięki czemu po oczyszczeniu powietrze wraca do laboratorium. Istotny jest również sposób odprowadzania oparów i gazów, który realizowany jest na ogół za pomocą szczelin i innych otworów wentylacyjnych, umieszczonych w górnej i/lub dolnej części komory, aby umożliwić skuteczne odprowadzanie zarówno oparów lekkich jak i ciężkich. Opary ciężkie emitowane są, chociażby przez niektóre kwasy, podczas gdy wiele innych substancji wydziela opary lekkie, unoszące się ku górze. Stąd też niezwykle ważne jest określenie przez użytkownika, z jaką grupą substancji zamierza pracować i jakiego typu prace prowadzić w komorze dygestorium. Wywiad z użytkownikiem jest ważny również z innego względu – pozwala dobrać i dostosować do potrzeb dodatkowe wyposażenie komory w gniazda elektryczne, punkty poboru gazów i wody, odpływ (zlewik) jak również mocowania i stelaże, wykorzystywane niekiedy do konstrukcji i podtrzymywania zestawów destylacyjnych, chłodnic, kolumn oraz innych elementów aparatury, np.do syntez chemicznych.
Z jakich materiałów powstają dygestoria chemiczne?
Dygestoria chemiczne powstają z wysokiej jakości, odpornych na działanie różnych substancji chemicznych materiałów. Dzięki temu cechują się trwałością oraz niezawodnym działaniem, a także gwarantują bezpieczeństwo laborantom wykonującym prace badawcze i analityczne. Oferujemy nowoczesne dygestoria chemiczne o różnych właściwościach technicznych, które wykonujemy z odpowiednio dobranych do ich zastosowania materiałów. Do wykładania wnętrza komory najczęściej stosuje się specjalnie dobrane tworzywa sztuczne, jak choćby polipropylen. Innym popularnym, i bardzo trwałym oraz estetycznym materiałem jest ceramika. Niekiedy stosuje się również pewne odmiany szlachetnej stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Wszystko zależy od przeznaczenia komory dygestoryjnej i potrzeb użytkownika. Nasze produkty zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i doskonale sprawdzają się nie tylko w laboratoriach badawczych i analitycznych placówek naukowych, ale także w zakładach przemysłowych – zakładowych laboratoriach kontroli jakości oraz działów badawczo-rozwojowych (R&D), a także w pracowniach chemicznych i fizycznych szkół.