Czym są dygestoria laboratoryjne?

Czym są dygestoria laboratoryjne?

Dygestorium, czyli wyciąg laboratoryjny, to jedno z podstawowych elementów wyposażenia wielu laboratoriów zarówno biologicznych, jak i chemicznych. Często też wykorzystywane jest w placówkach edukacyjnych czy zakładach produkcyjnych. Pozwala na sprawne i bezpieczne usunięcie z pomieszczenia szkodliwych oparów, jakie mogą powstawać podczas przeprowadzanych doświadczeń.

Dygestoria laboratoryjne – krótka charakterystyka

Dygestorium laboratoryjne wyglądem przypomina przeszkoloną komorę w kształcie szafy. Przednia szyba umożliwia podnoszenie na bezpieczną wysokość, aby można było swobodnie wykonywać różne prace wewnątrz komory. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkową ochronę przed zachlapaniem substancjami, które mogą być niebezpieczne dla skóry. Jednym z jej najważniejszych elementów jest wydajny wentylator, najczęściej umieszczony na dachy budynku. To dzięki niemu wydzielające się opary są skutecznie pochłaniane i odprowadzane. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednią średnicę wentylatora, która determinuje właściwą pracę urządzenia.

Dygestorium to wyjątkowo szczelna konstrukcja, najczęściej metalowa lub ceramiczna na podłożu drewnopochodnym. Istotnymi elementami są m.in. zlewik ceramiczny, dwa zawory i dwie wylewki wody, dwa gniazdka elektryczne oraz odpowiednie oświetlenie.

Dygestoria laboratoryjne – działanie

Za sprawą ciągłej wentylacji laboranci nie są narażeni na wdychanie szkodliwych oparów z substancji, jakie biorą udział w reakcjach chemicznych. Z pomieszczenia odprowadzane są nie tylko szkodliwe opary, ale również drażniące, nieprzyjemne zapachy. Wentylowana, zamykana komora chroni również przed gwałtownymi reakcjami chemicznymi, które mogłyby doprowadzić np. do poparzeń.

Dygestoria laboratoryjne – restrykcyjne normy

Oferowane przez Polon Labor dygestoria chemiczne budowane są zgodnie z projektem inżynierskim opartym na normie europejskiej PN-EN 14175. Są to specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na spełnienie restrykcyjnych kryteriów dla technologii przepływu powietrza. Normy, jakimi objęte są dygestoria, określają stopień ich hermetyczności. Aby spełnione zostały wszystkie standardy, urządzenia te muszą być produkowane z dbałością o każdy detal.

 

 

 

 

Wróć do bloga