Jak zorganizować dygestorium szkolne?
Szkolne pracownie chemiczne i fizyko-chemiczne, aby były w pełni funkcjonalne oraz bezpieczne powinny być odpowiednio wyposażone. Dlatego też nieodłącznym elementem wyposażenia tego typu pomieszczeń powinno być dygestorium. To urządzenie odgrywa zasadniczą rolę w zakresie bezpieczeństwa osób wykonujących i obserwujących różnego rodzaju doświadczenia, których skutkiem może być uwolnienie szkodliwych oparów i substancji oraz np. rozprysk żrących cieczy. Jak zatem zorganizować dygestorium szkolne, aby w pełni spełniało swoją funkcję? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Dygestorium – cechy i zastosowanie
Zanim zastanowimy się nad wyborem najlepszego rozwiązania dla pracowni szkolnej, warto poznać zasadniczą funkcję dygestorium i cechy, jakimi powinno się wyróżniać to urządzenie. Dygestoria laboratoryjne są to komory wentylacyjne, które umożliwiają wykonanie prac badawczych oraz analitycznych, przy jednoczesnej ochronie osób znajdujących się w pomieszczeniu. Podczas doświadczeń chemicznych i innych prac badawczych często wykorzystuje się bowiem substancje o działaniu szkodliwym dla ludzkiego organizmu. Dygestorium wyposażone jest zatem w odpowiedni system wentylacyjny, który zapobiega wydostaniu się niebezpiecznych oparów i substancji do wnętrza pracowni czy laboratorium. Stanowi ona także doskonałą ochronę przed skutkami ewentualnych wybuchów i odprysków ciał stałych lub kropli cieczy, które – co często się zdarza – mogą być żrące jak na przykład kwasy mineralne i zasady.
Czym kierować się w organizacji dygestorium szkolnego?
Dygestoria szkolne nazywane są także dygestoriami prezentacyjnymi. W istocie, oprócz ochrony operatora, ich ważną funkcją jest zapewnienie wglądu do wykonywanego w dygestorium eksperymentu innym osobom, w przypadku warunków szkolnych, uczniom lub studentom. Dlatego też odpowiednia konstrukcja urządzenia odgrywa kluczową rolę. Po pierwsze należy zadbać o to, aby dygestorium wykonane było z materiałów wysokiej jakości, które zapewnią maksymalną ochronę. Po drugie, i równie ważne, konieczne jest zapewnienie szerokiego pola obserwacji eksperymentu dla wielu osób jednocześnie. To wszystko pozwoli na bezpieczne i ciekawe przeprowadzenie lekcji chemii oraz wielu fascynujących doświadczeń.
Dygestorium panoramiczne
Biorąc pod uwagę konkretne zastosowanie i spełnienie oczekiwanych funkcji, doskonałym rozwiązaniem do pracowni szkolnych będą zatem dygestoria panoramiczne. Dostępne są one zarówno w wersji stacjonarnej, jak i przejezdnej. Konstrukcja dygestorium panoramicznego umożliwia wgląd w przebieg eksperymentu naukowego wielu uczniom w tym samym czasie. Wszystko za sprawą panoramicznej ściany tylnej urządzenia, przez którą dokładnie widać każdy szczegół. Jeśli szukasz dygestorium do wyposażenia pracowni szkolnej, warto skorzystać z oferty firmy Polonlabor, która specjalizuje się w wytwarzaniu specjalistycznego wyposażenia laboratoriów. Produkty te wyróżniają się najwyższą jakością oraz przemyślaną i ergonomiczną konstrukcją.