Jakie rodzaje dygestoriów wyróżniamy?

Jakie rodzaje dygestoriów wyróżniamy?

Dygestorium to jeden z podstawowych elementów wyposażenia laboratorium. Inaczej nazywa się je wyciągiem chemicznym. Określenie to nie jest przypadkowe, ponieważ dygestorium służy do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza poza pracownię. Dzięki takiemu działaniu osoby, które pracują w laboratorium, nie są narażone na ciągły kontakt z potencjalnie groźnymi substancjami. Tak więc choć dygestorium nie służy bezpośrednio do przeprowadzania reakcji i eksperymentów, jego obecność w pracowni chemicznej jest naprawdę obowiązkowa. Obiekt ten bowiem nie tylko odprowadza szkodliwe gazy czy opary, lecz także chroni przed takimi sytuacjami jak pożary oraz eksplozje.

Charakterystyka dygestorium

Zasadniczo dygestorium przyjmuje postać przeszklonej komory, która ma kształt szafy. W obudowie wyciągu chemicznego  znajduje się króciec wentylacyjny, który odprowadza zanieczyszczone powietrza na zewnątrz laboratorium. Wentylator z odpowiednio dobranymi parametrami uzależniony od wielkości dygestorium powinien być zainstalowany na  dachu  budynku zaprojektowany przez firmę wentylacyjną.  Oczywiście nie istnieje jeden uniwersalny model dygestorium. Obiekt ten występuje w wielu odmianach, spośród których każda znajduje zastosowanie w innych okolicznościach.

Dygestoria można dzielić ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest niewątpliwie materiał wykorzystany do budowy obiektu. Pod tym kątem da się wyróżnić dygestoria laminowane oraz dygestoria stalowe. Ten czynnik nie jest jednak jedynym, który różnicuje wyciągi chemiczne. Równie istotny jest typ systemu wentylacji komory roboczej. Może on mieć charakter szczelinowy. Dość istotną kwestią jest także rodzaj konstrukcji dygestoriów. Obiekty te mogą bowiem funkcjonować samodzielne, ale da się je także przytwierdzać na stałe do stołów laboratoryjnych. W każdym z tych przypadków konstrukcja dygestorium jest nieco odmienna. Inny jest też materiał wykorzystywany do produkcji danego typu. Jeśli wyciąg chemiczny ma stać samodzielnie, wykonuje się go ze stali. Natomiast w sytuacji, gdy dygestorium przytwierdza się na stałe do blatu, może być ono zrobione z płyty wiórowej obustronnie laminowanej która może być wyłożona od wewnątrz materiałem chemoodpornym typu żywice fenolowe lub ceramiką.