Jakie standardy muszą spełniać meble laboratoryjne?

Jakie standardy muszą spełniać meble laboratoryjne?

Stół laboratoryjny to nie tylko strefa robocza laborantów, ale także miejsce przechowywania sprzętu i aparatury do badań. Ważna jest zatem stabilność mebli laboratoryjnych, ale także ich wytrzymałość na działanie różnego rodzaju czynników chemicznych, mikrobiologicznych czy fizycznych. 

Producenci mebli dbają zarówno o materiały, które zapewnią odporność na działanie kwasów czy rozpuszczalników, ale także o to, by posiadały one wszelkie możliwe certyfikaty bezpieczeństwa oraz atesty. Blaty mebli laboratoryjnych są zazwyczaj ceramiczne, gdyż ten materiał jest wytrzymały na działanie wysokich temperatur.  Podobne właściwości przejawiają żywice epoksydowe oraz konglomerat kwarcowo-granitowy. 

Rodzaje stołów laboratoryjnych

Stoły laboratoryjne mogą być zarówno przyścienne lub wyspowe. Te drugie można ustawić  np. na środku przestrzeni laboratoryjnej, co umożliwia szybki dostęp do innych części laboratorium. Są one też praktyczne ze względu na możliwość zagospodarowania przestrzeni roboczej. 

Charakterystycznym elementem wyposażenia laboratoryjnego są stoły wagowe, które pomagają wyeliminować drgania. Przeznaczone one są do wykonywania pomiarów i muszą być antywibracyjne dla zapewnienia laborantom precyzji. Z kolei, w wypadku stołów przeznaczonych do laboratoriów mechanicznych, ważna jest ich wytrzymałość na duże obciążenie. Stelaże, które stanowią bazę stołów laboratoryjnych, są wykorzystywane z metali zabezpieczanych metodą proszkową oraz z anodowanych profili aluminiowych. Przy projektowaniu stelaży bierze się pod uwagę przede wszystkim to, by zapewniały stabilność.

Dopasowanie do potrzeb

Cechą, która charakteryzuje meble laboratoryjne, jest ich modułowość oraz możliwość personalizacji, dzięki czemu łatwo je dopasować do aktualnych potrzeb pracowników. Zapewnia to również efektywność pracy oraz pozytywnie wpływa na jej tempo. Warto przyjrzeć się aspektowi aranżacji przestrzennej laboratorium, by skutecznie przeprowadzać badania.