Najważniejsze elementy armatury laboratoryjnej
Jednym z najważniejszych części laboratorium są stanowiska do mycia, które pozwalają utrzymać czystość w środowisku pracy. Armatura laboratoryjna musi być wykonana z wytrzymałych metali. Często jest to mosiądz pokrywany chemoodpornymi powłokami (np. z poliamidu). Sprzęt musi być odporny na działanie środków chemicznych, wysokich temperatur oraz promieniowania UV.
Z czego składa się stanowisko do utrzymywania czystości w laboratorium
Na elementy armatury laboratoryjnej składają się kompletne baterie, zawory oraz wylewki. Baterie w laboratoriach montuje się na blatach jedno i dwukomorowych, na stołach wyspowych oraz przyściennych. Pozwalają one na możliwie największą personalizację miejsca pracy. Ze względu na to, że laboranci pracują często z gazami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i życia oraz łatwopalne, ważne jest uzyskanie doskonałej szczelności całej instalacji, do czego stosowane są zawory gazów oraz zawory próżni.
Uzupełnieniem baterii laboratoryjnych są wylewki, które umożliwiają np. podłączenie węża. Wylewki funkcjonują również w wariancie ruchomym, co zdecydowanie usprawnia możliwości korzystania ze sprzętu. Dostępne są także baterie z mieszaczami, które stanowią alternatywę dla tradycyjnego wariantu z kurkiem. Uzupełnieniem armatury są również oczomyjki oraz ociekacze laboratoryjne.
Przyjazne środowisko pracy dopasowane do potrzeb laborantów
Poza samym doborem elementów armatury laboratoryjnej, które wykonane będą z najlepszych tworzyw posiadających wszystkie wymagane atesty, należy zadbać także o odpowiednie zainstalowanie ich na stanowiskach pracy. Dzisiejsze technologie pozwalają także zadbać o personalizację oraz mobilność na stanowiskach laborantów, dzięki czemu można odpowiednio dostosować armaturę do obecnych już mebli laboratoryjnych i zapewnić laborantom wygodne miejsce pracy.